Tedy na svém osobním notebooku, který používám i na managersko-kancelářskou práci. Na serverech jsem nikdy nic jiného ani nepoužíval. Jak pronikám do (pro mě nových) technologií, zjišťuji, že ten backend (to, co skutečně dělá v počítači většinu práce), je nejlépe podporovaný a nejlépe funguje – příp. z něho rovnou vychází – na Linuxu. Což není překvapením. Nicméně i věci, ve kterých byly tradičně nejlepší Windows – tj, frontend, vzhled a uživatelská jednoduchost a přívětivost, podpora programů pro „IT-blondýnky“, už občas fungují lépe na Linuxu (příp. Macu) než na Windows. A většina (G)UI (tj. toho „jednoduchého“ a pěkného uživatelského rozhraní s tlačítky, menu atd.) dnes stejně běží v prohlížeči… Takže hlavní funkci Windows dnes už vlastně plní prohlížeč.
Samozřejmě, já jsem původně ajťák. Ale v jistém smyslu teď začínám znova skoro od začátku. A nelze si nevšimnou globálního trendu přechodu k Linux-like systémům, ať už je to MacOS X (založený na Linuxu), či Android (založený na Linuxu) nebo spousty dalších, které na trhu více než dobře prosperují. A vlastně, to jediné co mi po více jak 10-ti leté odmlce v oboru zbylo jako dále využitelné a na trhu žádané, je dobrá znalost Linuxu – takřka vše ostatní se musím z větší části (na)učit.
Ne že bych tímto chtěl rozpoutat flame na téma „co je lepší“ nebo způsobit hromadný přechod na Linux. Spěchat určitě nemusíte-Windows tu s námi budou ještě dlouho (kdyby pro nic jiného, tak pro společenskou setrvačnost). Spíše by mě zajímalo, co mám očekávat, pokud přejdu. Problémy, které jsou ve Win snadno řešitelné ale nikoli v Linuxu. Zatím vím jen o eMClient (skvělý klient pro správu hlavně emailů s podporou šifrovaní a podepisovaní), který v Linuxu nativně neběží a nemá náhradu (a nepište mi o ThunderBirdu – pokud se za poslední rok něco zásadně nezměnilo, nesahá eMClientu ani po kolena). Ale šel by spustit přes wine. Jaké další problémy mám čekat?
Děkuji za názory.
Komentáře